Успіхи

В період 2012-2015 рр. Організація “За Європейський розвиток Сумщини” проводила статутну діяльність пов’язану із польсько-українською співпрацею. Кожні другі вихідні проводилися заняття з польської мови і культури для Членів Організації в рамах діяльності Центру Польської Мови і Культури “СумПоль”, що діэ при Організації.

Серед членів Організації є також люди, які в даний час навчаються у Польщі. Під час їх перебувая на Батьківщині були організовані зустрічі з іншими членами Організації, в ході яких була представлена інформація на теми: навчання в Польщі, польської молодіжної моди, відносин між польською та українською молоддю, а також обговорювалися плани на майбутнє.

Організація  "За Європейський розвиток Сумщини" є найактивнішим суб’єктом в Сумській області в плані організації та проведення польсько-українських обмінів. Завдяки широким контактам із рядом польських громадських організацій, а також співпраці з низкою шкіл та молодіжних організацій у Сумському регіоні Організації вдалося організувати та / або співорганізувати багато культурно-освітніх заходів. У період 2012-2015 рр. були проведені  наступні заходи:

2012 рік

1. Обмін під назвою  "Нас єднає танець" - польсько-українська культурна інтеграція. Проводилася у період 18.07.2012 - 30.07.2012 в Оструві Великопольському у співпраці з Організацією Розвитку і Співробітництва селищ Мощанка і Скшебова. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа,яка дофінансувала обмін - Національний культурний центр у Варшаві.

2. Обмін під назвою  «FOTKA- польсько-українські фотографічні заняття у Закопаному» реалізований протягом 15.08.2012 р.-24.08.2012 р. в Пороніні, зі співпрацею з Фондом Молоде Зерно з м. Ольштин. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа,яка дофінансувала обмін- Національний культурний центр у Варшаві.

3. Обмін під назвою  "Зміцнюємо нашу дружбу" - Фотографічні інтеграційні курси реалізовані протягом 10.09.2012-19.09.2012 у Пороніні зі співпрацею з Організацією Підтримки та Розвитку Освіти Жак у Біскупцу. Участь в обміні взяли групи 20 чоловік молоді з України та 20 чоловік молоді з Польщі.Установа, яка фінансувала обмін - Національний культурний центр у Варшаві.

2013 рік

1. Обмін під назвою  "Розвиваємо нашу дружбу за допомогою танцю" - польсько-українська культурна інтеграція реалізована в період з 09.07.2013 до 17.07.2013 р. в Пороніні, у співпраці з Організацією Розвитку та Співробітництва селищ  Мощанка і Скшебова. Участь в обміні взяли групи 20 чоловік молоді з України та 20 чоловік молоді з Польщі. Установа,яка фінансувала обмін - Національний культурний центр у Варшаві.

2. Обмін під назвою  "Пізнаємо себе за допомогою народних танців" проводився у період 08.02.2013 - 08.11.2013 р. у Пороніні, у співпраці з Організацією СВОБОДА з м. Ольштин. Участь в обміні взяли групи 20 чоловік молоді з України та 20 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка дофінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві.

3. Обмін під назвою  "Хай пісня лине над горами». – хоровий польсько-український семінар, реалізований у період з 28.09.2013 до 10.07.2013 р. в Пороніні, у співпраці з Польською Організацією Хорів та Оркестрів відділ в Оструві Великопольському. Участь в обміні взяли 20 молодих людей з України та 20 осіб польської молоді. Установа, яка дофінансувала обмін - Національний культурний центр у Варшаві.

4. Інтенсивні курси Польської мови і культури "Польська в Польщі" реалізовані в кінці липня і на початку серпня у співпраці з компанією ВБМ Польща. Місце проведення Поронін. 7 чоловік з України взяли участь у цьому заході. Це були частково Члени Організації, частково люди з поза Організації,які хотіли розширити свої знання та навички в знанні польської мови та культури навчаючись в так званому «реальному світі».

2014 рік

1. Обмін під назвою  "Народні танці - наша пристрасть" реалізувався в період 18.06-27.06.2014 р у Пороніні, у співпраці з Організацією Друзів Подхалянської Культури "Регле". Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка дофінансовувала захід - Національний культурний центр у Варшаві.

2. Інтенсивні курси Польської мови і культури "Польська в Польщі" реалізовані в кінці червня і на початку липня у співпраці з компанією ВБМ Польща. Місце проведення Поронін. 7 чоловік з України взяли участь у цьому заході. Це були частково Члени Організації, частково люди з поза Організації,які хотіли розширити свої знання та навички в знанні польської мови та культури навчаючись в так званому «реальному світі».

3. Обмін під назвою  "Польсько-українське Мистецьке Літо" реалізувався в період з 16.07.2014 р. - 25.07.2014 р. у Пороніні, у співпраці з Організацією Подхалян Відділ Поронін. Участь в обміні взяли групи 22 чоловік молоді з України та 22 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка дофінансовувала захід - Національний культурний центр у Варшаві.

4. Обмін під назвою  "Пізнаємо себе за допомогою народних танців"- ІІ частина реалізувався в період з 17.08-26.08.2014  р. у Пороніні, у співпраці з Організацією “СВОБОДА” з м. Ольштин. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка фінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві.

5. Обмін під назвою  " Польсько-український семінар хорових співів" проводився в період 28.09.2013 по 07.10.2013 р у Пороніні, у співпраці з Організацією Випускників II Ліцею в Оструві Великопольському. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка фінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві.

6. Обмін під назвою  "Співочо-культурно" Польсько-українські заняття народної пісні” проведений з 10.10.2014 р по 10.20.2014р. у співпраці з Організацією" Наш Ґроджєц". Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка фінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві.

7. Обмін під назвою  "Польсько-український семінар народних танців" від 21.10.2014 р. до 10.30.2014 р. Партнером з польської сторони була Організція Розвитку Гміни Сточек.  Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі.Установа, яка фінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві.

8. Обмін під назвою  "Фольклор в блиску фотовогнів", проведений з 04.11.2014 р. по 14.11.2014 р. Партнером з польської сторони було Сільськогосподарське Коло в Орлі. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі.Установа, яка фінансувала захід - Національний культурний центр у Варшаві.

9. Обмін під назвою  "Танець наше друге лице" проведено з 20.11.2014 р. по р 30.11.2014 р. Партнером з польської сторони була Організація Розвитку Нового Села Уйського. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі.  Установа, яка фінансувала захід - Національний культурний центр у Варшаві.

10. Обмін під назвою  "Народні пісні і танці - польсько-українська культура" проведений з 03.12.2014 р. до 13.12.2014 р. Партнером з польської сторони був Фонд Розвитку Вармії і Мазур. Участь в обміні взяли групи 21 чоловік молоді з України та 21 чоловік молоді з Польщі. Установа, яка фінансувала захід - Національний культурний центр у Варшаві.

2015 рік

1. 20.06-29.06.2015 р.- польсько-український обмін молоді під назвою "Ви ни - Ми вам- культурний  обмін досвідом". Місце проведення - Поронін (воєводство Малопольське). Установа, яка дофінансовувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Участь в обміні взяла група 21 чоловік молоді з України - члени фольклорного ансамблю "Веселка" з міста Лебедин Сумської області та 21 чоловік молоді з Польщі. Партнером з польської  сторони був Фонд Розвитку Вармії і Мазур з Ілави. Гірські клімати, а також насичена програма обміну дозволили молоді познайомитись, обмінятися досвідом і розповісти один одному про цікаві факти, що пов'язані з мовою, історією, культурою і традиціями свого сусіда.

2. 02.07-12.07.2015 р.- польсько-український обмін молоді під назвою "Танці і народні пісні наша пристрасть". Місце проведення - Поронін (воєвудство Малопольське). Установа, яка дофінансовувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Участь в обміні взяла група понад 20 чоловік молоді з України – учасники фольклорного колективу "Весна", що діє при Сумському Національному Аграрному Університеті. Партнером із польської сторони була Організація Друзів Підхалянської Культури "Регле" з  Пороніна. Основною метою обміну було знайомство польської та української молоді за допомогою танців та народних пісень. Крім того, українські та польські колективи виступили зі своїми національними культурними програмами перед аудиторією Пороніна, Білого Дунайцю і Бустрику.

3. 16.07-27.07.2015 р.- польсько-український обмін молоді під назвою "Між Бугом і Нарвою- шукачі польсько-українського фольклору." Місце проведення  - Орла (воєвудство Підляське) . Установа, яка дофінансовувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Участь у поїздці взяли понад 20 чоловік  молоді з України- учні Михайлівської ЗОШ  та кількох інших шкіл Лебединського району, Сумської області. Партнером з польської сторони була сільська організація із селища Орла. Завдяки реалізації обміну вдалося показати його молодим  учасникам факт існування як подібних, так і відмінних речей між польською та українською культурами; молодь також мала багато можливостей, щоб дізнатися про місцеву культуру і фольклор; важливим компонентом обміну був аналіз молоддю з обох країн вибраних елементів місцевої історії. Молодь також взяла участь у двох великих культурних заходах: "На Івана, на Купала" - циклічний відкритий захід, організований Союзом Українців Підляшшя і котрий щорічно проводиться над заливом Бахмати в Дубічах Церковних та фестивалі "Із сільського подвір’я" – циклічна подія у фольклорному стилі, яка  відбувається в селі Черемха.

4. 20.07- 29.07.2015 р.- польсько-український обмін молоді під назвою "Польсько-українське Мистецьке літо(м) ". Місце проведення  - Поронін (воєвудство Малопольське.). Установа, яка дофінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Участь у поїздці взяла група понад 20 чоловік молоді з України – члени одного з фольклорних  колективів з Сум. Партнером польської сторони була Спілка Підхалян, філіал у Пороніні. Цей обмін був продовженням співпраці, що почалася минулого року. Його основним пунктом була участь молоді у щорічному  і добре відомому на Подхалю культурному заході- Поронінське Мистецьке Літо. Крім того, колективи продемонстрували свій народний артистизм на кількох інших місцевих культурних заходах: Вітовянська Ватра в Вітові та Білому  Дунайці- в рамках місцевого заходу "Дунаєцьке Грання".

5. 31.07-10.08.2015 р.- польсько-український обмін молоді під назвою "Польсько-українські гірські театральні заняття". Місце проведення - Поронін (воєвудство Малопольське). Установа, яка до фінансувала захід - Національний культурний центр у Варшаві. Участь у поїздці взяла група понад 20 чоловік молоді з України – учні кількох шкіл з міста Суми. Партнером із польської сторони була публічна районна бібліотека у Хмельнику. Молодь з обох країн взяла участь у цікавих і захоплюючих заняттях з театрального мистецтва. Вони проведилися професійним актором та талановитим хореографом. Театральні заняття стали хорошим і ефективним інструментом для інтеграції молодих людей. Учасники обміну познайомились, відкрили один одному свій внутрішній світ, продемонстрували свої таланти, а також у цікавий і привабливий спосіб провели разом час. Додатковою цікавим пунктом програми перебування у Пороніні були відоми велосипедні перегони "Тур де Полон", що проходили у той час на Підхаллі.

6. 05.08-11.08.2015 р. культурний захід під назвою "Свійські зустрічі з фольклором". Місце проведення- Острув Великопольський (воєводство Великопольське.). Кошти для проведення заходу були отримані завдяки тісній і багаторічній  співпраці з Організацією Розвитку  і Співпраці селищ Мощанка і Скшебова у рамах конкурсу Фонду Освіта для Демократії “Зв'язки  і контакти з Польщею. Регрантинг". Засоби походили від Міністерства Закордонних Справ Польщі. Участь у поїздці до Польщі взяли члени фольклорного колективу "Поляни з-над  Дніпра" із Києва. Окрім зустрічей і інтеграційних семінарів з місцевою молоддю колектив з  України виступив також  на кількох місцевих культурних заходах, головним з котрих був фестиваль "V  Свійські Зустрічі з фольклором» у місцевості Мощанка.

7. 21.08-29.08.2015 р. - співорганізація багаторічного міжнародного культурного заходу "Міжнародний фестиваль гірського фольклору" у Закопаному. За організаційної підтримки Організації «За Європейський розвиток Сумщини" Закопаного мав можливість відвідати і взяти участь у фестивалі Буковинський Колектив Пісні і Танцю ім. А. Кушніренка, який діє при Чернівецькій обласній філармонії. Участь у поїздці взяли понад 40 осіб. Установою, яка дофінансувала захід було місто Закопане та Відділ Реклами міста Закопане. Виступи колективу з України сподобались як глядачам (про що свідчили голосні оплески і овації), так і журі. Колектив зайняв призові місця у декількох номінаціях, напр.- у конкурсі капел, інструменталістів і народних співаків.

8. 20.08 - 08.29.2015 р.- реалізація проекту під назвою  "Повернення до коріння- зміцнення зв'язків і контактів полонійної молоді з Сумської області з Польщею". Місце проведення - Поронін (воєводство Малопольське). Захід був співфінансований за рахунок коштів отриманих від Організації "Одер-Нємен" і Міністерства Закордонних Справ Польщі. Партнером з польської сторони був Фонд Розвитку Вармії і Мазур з Ілави. Участь у проекті взяла група 7 чоловік- представники польської діаспори із Сумської області. головна мета проекту- ознайомлення учасників з ретельною, цікавою та актуальною інформацією про Польщу, зокрема, щодо умов життя (у тому числі культури), роботи і навчання. Основним пунктом програми заходу була 10-денна освітня пізнавальна поїздка до Польщі. Завдяки цьому, Полонійна молодь з України безпосередньо познайомитися з актуальними соціально-економічними реаліями Польщі і побачила на власні очі як виглядає життя, праця чи навчання в Польщі, порозмовляла зі своїми однолітками, отримала відповіді на свої запитання від самих Поляків.

9. 05.09-14.09.2015 р. – польсько-український молодіжний обмін під назвою „Польсько-український майстер-клас із хорового співу”. Захід проходив у місцевості Одоланув, Великопольське воєводство. Польським партнером була південно-Великопольська Спілка Хорів та Оркестрів у Оструві Вликопольському. Із України участь у заході взяли члени (21 чол.) академічного хору «Юність», що діє при Сумському Національному Аграрному Університеті. Установа, яка дофінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Головним завданням обміну було знайомство польської і української молоді на основі їх взаємної любові до хорового співу. Відбувся ряд виступів (напр. у Одолануві, Мєндзибожу). Головною подією був конкурс хорів Південної Великопольщі (участь приймало 16 хорів) з нагоди 125-річчя Товаритства Співаків у Одоланові та ювілею – 20-річчя Хору «Марчінкі».

10. 18.09-27.09.2015 р. – польсько-український молодіжний обмін під назвою „Польсько-український театр танцю”. Місце проведення - Поронін (воєводство Малопольське). Партнерська організація з польської сторони- Організція Розвитку Гміни Сточек. Із української сторони участь у обміні взяла група із 21 чоловік- учні середніх шкіл із міста Конотоп. Установа, яка дофінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Головним завданням обміну було зближення і знайомство молоді із Польщі і України за допомогою танців із додатком театральної експресії.

11. 09.10-18.10.2015 р. – польсько-український молодіжний обмін під назвою „Польсько-українські заняття з народних танців”. Місце проведення - Поронін (воєводство Малопольське). Польський партнер- Організація Розвитку  і Співпраці селищ Мощанка і Скшебова. Із України участь у обміні взяли 20 учнів 1-ї гімназії із Сум. Установа, яка дофінансувала захід- Національний культурний центр у Варшаві. Головним завданням обміну була культурна, мовна і духовна інтгерація молоді на основі народних танців та їх етимології.

12. 01.08 – 20.12.2015 r.- реалізація заходу „Молодий гроадянин, тобто історичне здобування досвіду” у співпраці із Фондом Розвитку Вармії і Мазур з Ілави. Захід реалізувався в рамках програми Міністерства Закордонних Справ Польщі «Східний вимір польської закордонної політики 2015». проект передбачає підготовку молоді із України і Польщі до того, щоб бути активними і свідомими громадянами, в тому числі до участі у виборах, а також ознайомлення їх із спільною культурою та історією. Завдянням заходу є надання вичерпної інформації про президентські і парламентські вибори та вибори до органів місцевого самоврядування учнівській молоді у формі гри. Місце реалізації заходу – Путивль і Суми (в Україні), Санок, Поронін, Ілава (у Польщі). Участь у проекті взяли 20 чоловік віком 12-15 років з України та 30 однолітків із Польщі.

Усі вище наведені заходи були успішно проведені, відзвітовані, а цілі і завдання- досягнуті і виконані.

Крім того, у 2014 році Організація отримала від польського Центру розвитку польської освіти за кордоном 92 підручники і навчальних посібника для викладання польської мови. Крім того, Організація займається створенням своєї власної польсько-мовної  бібліотеки, яка в даний час включає в себе понад 200 найменувань літератури. Всі бажаючі можуть безкоштовно скористатися цими ресурсами, які весь час збільшуються. У 2015 році ми очікуємо на приїзд вчителя польської мови з Польщі в рамах програми польського Центру розвитку польської освіти за кордоном.